Jednostka we współczesnej Europie - filmy z Międzynarodowych Festiwali Filmowych bezpłatnie na 4. Artekino Festival
Wśród obrazów 4. edycji ArteKino Festival - cyfrowego festiwalu kina europejskiego, znalazły się filmy „Selfie”, „Pragnienie” i „Thirty, które tworzą skondensowany obraz współczesnego społeczeństwa, ukazując egzystencję jednostki i relacje międzyludzkie. Reżyserzy przyglądają się z bliska życiu nastolatków w robotniczej i przestępczej dzielnicy w Neapolu, rodziny z odizolowanej bułgarskiej mieściny oraz młodym ludziom w modnym Berlinie. Filmy były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Berlinale, Festiwal Cinéma Du Réel, w San Sebastian i Rotterdamie. W polskiej wersji językowej można je zobaczyć bezpłatnie do 31 grudnia na stronie www.artekinofestival.com.
SELFIE, reż. Agostino Ferrente (Francja/Włochy), Berlinale, Festiwal Cinéma Du Réel w Paryżu - Nagroda w kategorii Filmu Dokumentalnego)
Alessandro i Pietro mieszkają w Neapolu, gdzie nastoletni Davide Bifolco został zastrzelony przez policjanta, który wziął go za zbiega. Przystają na prośbę reżysera, który proponuje im, aby filmowali się iPhonem i komentowali na żywo codzienne wydarzenia, swoją bliską przyjaźń, dzielnicę - opustoszałą w samym środku lata - a także tragedię, która położyła kres życiu Davide. Sposób filmowania pozwala uchwycić i uwypuklić przemoc i desperację, w której żyją bohaterowie. - To tętniący życiem, poruszający dokument rozgrywający się w Neapolu, filmowany przez samych bohaterów. Mimo pozornego „ograniczenia” przez rzeczywistość, stanowi oryginalny i wciągający obraz przedstawiający słoneczne neapolitańskie dzieciństwo, nad którym ciąży cień zorganizowanej przestępczości - Variety.
PRAGNIENIE, reż. Svetla Tsotsorkova (Bułgaria), MFF w San Sebastian, BFI London FF
Matka, ojciec i ich nastoletni syn mieszkają na wzgórzu w niewielkiej bułgarskiej miejscowości. Zarabiają, robiąc pranie dla lokalnych hoteli mimo przerw w dostawie wody. Ich prosta egzystencja zostaje wywrócona do góry nogami przez przybycie ludzi, którzy chcą znaleźć źródło wody w tej suchej okolicy. Nowi przybysze rozbudzają pragnienie o wiele silniejsze niż to, które związane jest z niedostatkiem wody. - Rzadko zdarza się, abyśmy w debiutanckim filmie fabularnym mieli do czynienia z wizualną i narracyjną pewnością siebie, jaką widać w tej pięknie skonstruowanej i subtelnie opowiedzianej historii dwojga nastolatków. Film wyreżyserowała w pełny wyczucia, subtelny sposób Svetla Tsotsorkova, której zamiłowanie do minimalnych dialogów idzie w parze z wrażliwością na krajobrazy, światło i cień - Variety. - Tytułowe pragnienie nawiązuje do braku dostaw wody w niewielkim bułgarskim miasteczku, ale również do potrzeby miłości odizolowanych i zapomnianych przez świat mieszkańców. To opowieść z zapierającymi dech w piersiach zdjęciami - mówi Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.
THIRTY (Dreissig), reż. Simona Kostova (Niemcy), Berlinale, MFF w Rotterdamie
W modnej berlińskiej dzielnicy Neukölln obserwujemy 24 godziny z życia dwudziestokilkulatków. Pisarz Övünç zmaga się z poczuciem pustki, byli kochankowie Pascal i Raha próbują zamknąć swój związek, a Kara, Henner i Anja borykają się z problemami w paczce przyjaciół. - Studium pokolenia ukazujące codzienną rutynę i zwyczaje grupy przyjaciół we współczesnym Berlinie. Simona Kostova filmuje swoich bohaterów w ciągłym ruchu i dokonuje szczerej analizy osobowości przedstawianych postaci, będących więźniami własnych obaw i zapętlonej tymczasowości - dodaje Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.
4. edycja ArteKino Festival trwa do 31 grudnia. Na stronie www.artekinofestival.com można obejrzeć bezpłatnie w polskiej wersji językowej osiem starannie wyselekcjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych autorstwa młodych europejskich reżyserów i reżyserek. Obrazy te były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Berlinale, w Rotterdamie, Toronto, San Sebastian i Salonikach. Są dostępne bezpłatnie w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych. - Filmy opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając niezwykłą różnorodność Europy - zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Są hołdem dla dialogu, spotkań i mieszania się społeczeństw ponad granicami. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii - mówi Olivier Père.
FILMY W RAMACH 4. ARTEKINO FESTIVAL: • MESSI AND MAUD, reż. Marleen Jonkmann (Holandia/Niemcy), MFF w Rotterdamie i Toronto • SAD SONG, reż. Louise Narboni (Francja), Festiwal FID w Marsylii (Nagroda im. Georgesa De Beauregard, Nagroda im. Rebaud Victora) • NORMALNY (-NA), reż. Adele Tulli (Włochy/Szwecja), Berlinale, MFF w Salonikach • RUTH, reż. António Pinhão Botelho (Portugalia) • SELFIE, reż. Agostino Ferrente (Francja/Włochy), Berlinale, Festiwal Cinéma Du Réel w Paryżu • STITCHES, reż. Miroslav Terzić (Serbia/Słowenia/Chorwacja), Berlinale, Europa Cinema Label (Nagroda Publiczności Sekcji Panorama - 2. miejsce) • PRAGNIENIE, reż. Svetla Tsotsorkova (Bułgaria), MFF w San Sebastian, BFI London FF • THIRTY, reż. Simona Kostova (Niemcy), Berlinale, MFF w Rotterdamie ArteKino Festival powstał w 2016 roku z inicjatywy ARTE TV - publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego, którego celem jest promowanie kultury i wspólnych europejskich wartości. Festiwal powstał przy wsparciu programu Kreatywna Europa i prywatnych mecenasów. - ArteKino Festival odzwierciedla ambicje telewizji ARTE, by rozpowszechniać i promować bogactwo europejskiego kina autorskiego. Nowe technologie umożliwiają promocję filmów wśród coraz szerszego grona Europejczyków, szczególnie tych, którzy nie mają łatwego dostępu do kultury lub czują się z niej wykluczeni. Chcemy docierać do naszych widzów tam, gdzie są oni obecni - w Internecie. Pragniemy stworzyć więź pomiędzy filmami, ich twórcami a publicznością, odkrywającą nowe, ciekawe spojrzenie na współczesne problemy - dodaje Olivier Père.
O ARTE po polsku ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl , na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV. Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku , https://twitter.com/ARTEpl Cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE PO POLSKU można otrzymywać poprzez subskrypcję: https://my.arte.tv/index.php?lang=pl#section/landing
/źródło - / |