Jak wygląda wysiew nasion roślin kwitnących na rozsadę?
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 11 stycznia 2021 13:54

Jak wygląda wysiew nasion roślin kwitnących na rozsadę?

Rozsadę roślin kwitnących zarówno tych jednorocznych, jak i dwuletnich można zakupić w sklepie ogrodniczym, aczkolwiek taką rozsadę można przygotować również samemu.

Nasiona pewnych roślin wysiewa się już w lutym, niekiedy zrobienie rozsady jest niezbędne, zwłaszcza w przypadku roślin o przedłużonym okresie wegetacji. Czas przygotowania rozsady trzeba przystosować do terminu sadzenia roślin do gruntu. Należy więc wziąć pod uwagę to, ile potrwa wyhodowanie sadzonek.

Rośliny jednoroczne z rozsady

Rośliny kwitnące o długim cyklu rozwoju należy wysiewać lutym i marcu. Rozsadę można przesadzić na miejsce stałe w gruncie, dopiero kiedy rośliny podrosną i nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków, czyli najlepiej po 15 maja. Przygotowanie samodzielnie rozsady nie jest trudną czynnością. Nasiona można posadzić do pojemników, skrzyneczek czy torfowych doniczek. Nasiona należy siać rzędami we wcześniej przygotowane rowki. Kiedy będą miały już po parę listków wówczas trzeba je przesadzić do większego pojemnika. Zanim zostaną one już posadzone do gruntu, trzeba je koniecznie zahartować. Aby to zrobić, należy je na okres dwóch tygodni, stawiać przy uchylonym oknie na parapecie, na początku na godzinę, po czym wydłużyć ten okres. Uprawianie w pomieszczeniu rośliny są bardzo delikatne, z tego względu trzeba je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przesadzenie do gruntu najlepiej wykonać w bezwietrzny i pochmurny dzień.

Rośliny dwuletnie z rozsady

Rośliny dwuletnie wysiewa się od maja. Goździki brodate i lak pachnący wysiewa się pomiędzy majem a czerwcem. Od maja można także wysiać stokrotkę pospolitą, jednakże można ją wysiewać nawet do lipca. Od czerwca zaczyna się także siew dzwonka ogrodowego, niezapominajki dziewanny pospolitej oraz prawoślazu różowego. Ważne jest to, aby wysiew ukończyć do sierpnia, po to, żeby młode rośliny mogły się dobrze ukorzenić przed zimą. Inaczej wygląda wysiew bratków. Można je wysiać na początku lipca, wówczas rośliny te zakwitną jeszcze tej samej jesieni. Chcąc uzyskać kwitnienie wiosną w kolejnym roku, wówczas należy dokonać ich siewu na początku sierpnia. Rozsadę roślin dwuletnich można przygotować w kuwetach czy też na specjalnym rozsadniku. Ważne jest to, aby pamiętać o przerwaniu zbyt gęstych wschodów. Co ważne, należy pamiętać, że niektóre rośliny nie tolerują przesadzania. Można do nich zaliczyć dziewanny, dzwonki ogrodowe czy malwy. Z tego względu najlepiej je wysiać do wielodoniczek czy też zrezygnować z rozsady i zasiać je wprost do gruntu. Młode siewki muszą mieć właściwe warunki do swobodnego rozwoju. Warto pamiętać o zapewnieniu im pożądanej dawki wilgoci i ochrony przed silnym promieniowaniem słonecznym.

Jakie są zalety produkcji kwiatów z rozsady?

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie kwitną długo oraz obficie, z tego względu stanowią doskonałą ozdobę balkonów, tarasów, czy kolorowych rabat ogrodowych. Przygotowanie rozsady przynosi wiele korzyści, a przede wszystkim:

  • Za pomocą rozsady można opracować wygląd danej rabaty i zaplanować dokładnie ułożenie roślin.
  • Rozsada wpływa w znaczącym stopniu na przyśpieszenie kwitnienia, do paru tygodni.
  • Po zahartowaniu przed zasadzeniem można uzyskać zdrowsze i silniejsze rośliny. Aby to zrobić, należy jednie na dwa tygodnie przed zasadzeniem w miejsce stałe, wystawić rozsadę na zewnątrz, zwiększając stopniowo ilość czasu.
  • Dzięki wykorzystaniu roślin z rozsady, na rabacie niema dziur, jak to ma czasem miejsce przy uprawie z siewu, co jest związane z problemami kiełkowania roślin na wolnym powietrzu.
Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.