Dekoracyjne elementy betonowe w ogrodzie
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 02 sierpnia 2021 11:32

Dekoracyjne elementy betonowe w ogrodzie

Kostki i płyty betonowe od lat wiodą prym jako materiały wykończeniowe nawierzchni w otoczeniu domów. Nie są to jednak jedyne prefabrykaty betonowe, które można wykorzystać w aranżacji ogrodu. Galanteria betonowa, oprócz płyt i kostek brukowych obejmuje również wiele dekoracyjnych, a zarazem funkcjonalnych elementów małej architektury, o których warto pamiętać projektując przestrzeń wokół domu.

Minęło już sporo czasu odkąd beton trafił „pod strzechy”. Materiał ten był znany budowniczym już w cza-sach antycznych. Jedną ze słynniejszych konstrukcji, które zostały z niego wykonane, jest kopuła rzymskiego Panteonu. W Polsce po raz pierwszy został użyty do budowy fundamentów kościoła na Ostrowie Lednickim, jednego z pierwszych obiektów murowanych na ziemiach polskich. Od tamtego czasu stał się popularnym materiałem budowlanym. Prawdziwą karierę rozpoczął 150 lat temu, a jego zastosowanie zdecydowanie upowszechnił modernizm. Beton cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością, dlatego w aranżacji warto wykorzystać produkowane z niego prefabrykaty. Przemawiają za tym ich nieodłączne cechy, takie jak trwałość, elegancja oraz łatwość i szybkość montażu. To one zadecydowały o tym, że elementów betonowych zaczęto używać do budowy nawierzchni w przestrzeniach publicznych i przydomowych, a także elementów małej architektury, takich jak murki, donice czy stopnie schodowe.

Schody wygodne i szerokie

Wykonanie schodów betonowych prawie zawsze wymaga dość żmudnego procesu budowy podkonstruk-cji, a następnie wykończenia ich nawierzchni okładziną ceramiczną, drewnem czy innym materiałem. Jeśli myślimy o dwóch lub trzech schodach na taras, to szybciej możemy je wykonać z gotowych betonowych stopni schodowych, takich jak Grando. Nie potrzebują one podkonstrukcji, a do tego posiadają wysokość wynoszącą 15 cm, czyli optymalną do komfortowego użytkowania. Ponadto charakteryzują się dość dużym rozmiarem 40x100 cm oraz 46x100 cm. Pojedynczy stopień waży około 160 kg. Oprócz walorów użytkowych ich atutem jest również estetyka. Stopień Grando jest dostępny w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej. Różnią się one wyglądem podstopnicy, która w pierwszej wersji jest gładka, a w drugiej przypomina naturalny łupany kamień. Każda z nich występuje w czterech kolorach. Dwa odcienie szarości (nerino, grafitowy) doskonale pasują do stonowanych aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. Kolejne dwa kolory Grando to „gorący” i pełen śródziemnomorskiej energii hawaii oraz dość uniwersalny i ciepły latte, który przypomina barwą kawę z mlekiem. W wersji gładkiej w wymiarze 40x100 cm dostępny jest dodatkowo kolor stalowy. Grando to sposób na szybkie w wykonaniu i estetyczne schody, które mogą prowadzić na taras, do domu, ale mogą też służyć do niwelowania niewielkich różnic w wysokości terenu.

Pomysłowy jak murek?

Nazwę Grando nosi nie tylko stopień, lecz także prefabrykat, który można wykorzystać m.in. do budowy donic, osłony niecki fontanny, ogrodowych mebli, ale przede wszystkim... murka. To jego podstawowe przeznaczenie, Grando najczęściej jest wykorzystywany do budowy murków ogrodowych. Pojedynczy element posiada długość 60 cm oraz wysokość 15 cm, a jego grubość wynosi 25 cm. Murek Grando wystę-puje w jednej fakturze (łamanej) i trzech kolorach: piaskowym, grafitowym i paloma. Pamiętajmy, że kon-strukcje wznoszone z tego prefabrykatu nie powinny być zbyt wysokie. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku murka Albero, który ma dokładnie takie same zastosowania. Jego pojedynczy element ma wy-miar 41x7,7 cm oraz grubość 18 cm. Oba prefabrykaty, murek Grando i murek Albero wyglądem przypo-minają naturalny kamień, ale nie są do siebie podobne. To, co je odróżnia, to „rysy”, a właściwie pozorne „szczeliny” występujące w bloczkach Albero nawiązujące do wyglądu łupka. Do dyspozycji jest aż siedem wzorów bloczka na palecie w tych samych wymiarach, dlatego gdy wznosimy konstrukcje z Albero, ich różnorodność doskonale imituje wygląd naturalnych kamieni, z których dawniej układano murki na grani-cy posiadłości w Anglii, Szkocji czy włoskiej Toskanii. Albero i Grando nadają się również do wytyczenia rabat lub tworzenia obudowy ogrodowej fontanny. Można z nich także zbudować meble ogrodowe, takie jak ławka czy stół. W tym przypadku z betonowych prefabrykatów wznosimy jedynie nogi przyszłego mebla, które należy rozstawić w odpowiednich odległościach. Natomiast blat lub siedzisko wykonuje się z drewna. Murki to również wspaniały pomysł na stworzenie ram dla ogrodowej zieleni, aczkolwiek tu cie-kawą alternatywą są gotowe betonowe donice oraz obrzeża.

Zieleń ujarzmiona

Doskonale do tego celu nadaje się rodzina produktów Tigela, w której znalazła się tegoroczna nowość – donica o tej samej nazwie. Posiada ona prostą, kubistyczną formę i minimalistyczny, ale jednocześnie ele-gancki wygląd. Dodatkowo występuje w dwóch modnych, neutralnych i nowoczesnych kolorach: stalowym i grafitowym, co sprawia że można ją wkomponować w prawie każdą aranżację, zarówno jako pojedynczą wolnostojącą donicę czy ścianę zbudowaną z donic, jak i ich kaskadę zlokalizowaną po obu stronach stopni schodowych. Równie doskonale w „ujarzmianiu” zieleni sprawdzi się moduł L-ka Tigela. Jest on przeznaczony głównie do tworzenia ram dla terenów zielonych, ale może również służyć jako element do stopniowania ich wagi w przestrzeni. Można to zrobić, wykorzystując właściwości prefabrykatu L-ka Tigela, który jak sama nazwa wskazuje, posiada kształt litery „L”. Jeśli zależy nam na zaakcentowaniu jakiegoś ważnego elementu w aranżacji jako dominującego, układamy element L-ka Tigela w orientacji pionowej. Wtedy wysokość w ten sposób stworzonej donicy będzie wynosiła odpowiednio 80 cm (gdy podstawą będzie krótszy bok) lub 42 cm (gdy podstawa to dłuższy bok). W obydwóch przypadkach kwietnik staje się widocznym akcentem w projekcie, ze względu na jego wysokość. Oczywiście prefabrykat można układać również na wąskiej krawędzi. Wtedy L-Tigela będzie miała wysokość normalnego obrzeża, ograniczając powierzchnię rabaty. Co można zasadzić w tak zorganizowanych przestrzeniach zielonych? To zależy już od naszej pomysłowości oraz stylu, w którym projektujemy ogród. Prefabrykaty L-ka Tigela można również używać do budowy mebli ogrodowych.

Kostki i płyty betonowe nie są jedynymi prefabrykatami, które można wykorzystać przy projektowaniu aranżacji ogrodu. Jest ich znacznie więcej, a ich nominalne zastosowanie zwykle nie jest jedynym możli-wym. Sprawia to, że wykonane z nich elementy małej architektury mogą nadać otoczeniu domu unikatowy wygląd.
...................................................................................................................................................................................
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 02 sierpnia 2021 11:53