Nie czekaj ze ślubem do lata – jak zorganizować wyjątkową ceremonię jesienią lub zimą? PDF
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 01 października 2022 19:16

Nie czekaj ze ślubem do lata – jak zorganizować wyjątkową ceremonię jesienią lub zimą?

Wiosna i lato to w Polsce czas, kiedy odbywa się najwięcej ślubów. W związku z tym ceremonię w „sezonie” trzeba planować z kilkuletnim wyprzedzeniem. Tymczasem również jesienią i zimą można zorganizować ślub swoich marzeń. Jednym z rozwiązań, które Polacy wybierają coraz częściej, są śluby za granicą.

Skąd popularność ślubów zagranicznych?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas organizacji takich uroczystości jest pogoda. To właśnie dlatego narzeczeni tak chętnie wybierają miejsca, gdzie jest ciepło i słonecznie przez cały rok.

- Pary młode najchętniej wybierają egzotyczne kierunki, gdzie przez większość roku panuje piękna pogoda. Dużą popularnością cieszy się m.in. Tajlandia, Dominikana, Mauritius, Malediwy czy, niedawno ponownie otwarte dla turystów Bali – mówi Victoria Iwanowska, CEO ŚlubyZaGranica.pl. Dodaje: Obecnie podróże są dość krótkie i przyjemne, wróciły loty czarterowe, które można zrealizować z kilku miejsc w Polsce. Trwają one czasem krócej niż przejazd do Zakopanego!

Narzeczeni decydują się na śluby poza Polską także ze względu na liczne udogodnienia i możliwość szybkiego załatwienia ślubu. Większość formalności załatwia agencja, a Para Młoda może nawet w ciągu 2 tygodni wziąć legalny ślub cywilny na plaży, klifie, na statku, w ogrodzie lub na tarasie widokowym. Jest także możliwość ślubu kościelnego poza kościołem, np. w kapliczce na plaży – co w Polsce jest niemożliwe. Za granicą łatwiej również zorganizować uroczystość w obrządku innym niż katolicki, np. w buddyjskim czy protestanckim. Jest to również rozwiązanie dla par jednopłciowych, które ze względów prawnych nie mogą pobrać się w ojczyźnie.

Powody rosnącej popularności ślubów za granicą bywają także bardziej przyziemne. Znacznie łatwiej jest bowiem znaleźć termin, kiedy nie ograniczamy się do zaledwie kilku miesięcy w roku.

Jak zaplanować taką uroczystość?

Planowanie ślubu nie jest łatwe. Państwo Młodzi muszą zdecydować o wielu kwestiach - od wyboru miejsca, przez przebieg uroczystości, podawane dania, aż po atrakcje dla gości. Czasem trudno wręcz rozstrzygnąć, od czego zacząć. Najlepiej – od marzeń!

- Na początku zachęcamy do wspólnego ćwiczenia. Prosimy Parę Młodą o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie idealnej ceremonii ślubnej i wesela. W zależności od tego, co pojawia się w tych wizjach – dobieramy miejsce, które spełni te oczekiwania. Polecam tę „sztuczkę” wszystkim, którzy mają problem z decyzją. Inne miejsce wybierzemy, gdy marzymy o ślubie na piaszczystej plaży, inne, gdy jest to ceremonia na klifie czy w kapliczce w górach– radzi Victoria Iwanowska.

Miejsce należy też dopasować do posiadanego budżetu. Swoje marzenia można bowiem spełnić nie tylko w drogich salach czy na odległych wyspach. Podobne warunki będziemy mieć na przykład na Hawajach i Dominikanie, przy czym ta druga opcja będzie znacznie tańsza.

Podczas planowania nie można również zapomnieć o formalnościach. Warto sprawdzić, jakie wymagania i dokumenty obwiązują w krajach, które nas interesują. W Meksyku konieczne są na przykład badania krwi pod kątem HIV, ale poza tym procedura nie jest skomplikowana i można załatwić pobranie próbki w hotelu. Każdy kraj, a czasem nawet region, ma swoje przepisy, na które należy się przygotować z wyprzedzeniem, zaoszczędzając sobie stresu i zaskoczenia na miejscu.

Czy sezon ślubny to mit?

W naszej polskiej rzeczywistości utarło się myślenie, że uroczystość ślubną warto organizować jedynie na wiosnę i w lecie. Faktycznie, deszczowy październik czy zimny luty nie są najlepszym czasem na wesele w kraju. Dlatego warto mieć świadomość, że doskonałym rozwiązaniem są śluby za granicą. Na plaży, w górach, wśród buddyjskich mnichów czy w tropikalnym ogrodzie z odbiciem widoku Pary Młodej w lustrze wody – wybór ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Warto pamiętać, że nawet w miejscach, które są znane ze słonecznej aury, są miesiące, kiedy cały kraj paraliżuje pora deszczowa. We wrześniu warto unikać m.in. Tajlandii i Malediwów, ponieważ rośnie wtedy ryzyko deszczów. Mauritius natomiast w tym czasie przywita nas ciepłem i bezchmurnym niebem. Z bliższych kierunków warto rozważyć Cypr, gdzie pogoda jest przyjazna przez cały rok.

Rozważcie tę możliwość, gdy będziecie wertować kalendarz w poszukiwaniu „idealnego” terminu. Ale także, kiedy postanowicie zorganizować nietypową uroczystość czy po prostu zdecydujecie się... spełniać marzenia.

/źródło - Image by Lorena Villarreal from Pixabay /