Najlepsza moda w łódzkim wydaniu - czas na Manufaktura Fashion Week
Wpisany przez S.Z.   
środa, 19 października 2022 13:06

Najlepsza moda w łódzkim wydaniu - czas na Manufaktura Fashion Week

Wielkie święto mody – Manufaktura Fashion Week, dbyło się już w miniony weekend. 17 edycja wydarzenia zaplanowana była na 14-15 października. W tych dniach Manufaktura zmieniła się w catwalk pełen stylu, którego motywem przewodnim będzie moda kapsułowa. Jednym z kluczowych punktów programu były pokazy projektantów młodego pokolenia, ale nie tylko. Kogo jeszcze projekty można było podziwiać?


Moda oczami młodych i aspirujących artystek

Moda jest ważnym elementem życia dla wielu ludzi. Dzięki niej możemy wyrażać siebie i inspirować innych, a jej świadome postrzeganie z roku na rok jest coraz bardziej zauważalne. Wielką dozą inspiracji z pewnością podzielą się z nami wyjątkowi projektanci, absolwenci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, których prace już niebawem będziemy mogli zobaczyć w murach Manufaktury. Do ich grona bez wątpienia należy Marta Kukulska, pasjonatka minimalizmu, która podczas wydarzenia zaprezentuje nam kolekcję „The Resilience”, inspirowaną surowym szkockim krajobrazem. W kolekcji Marty dominują tkaniny techniczne, np. wytrzymały ortalion w połączeniu z zapewniającą ciepło i komfort wełnianą dzianiną. Z kolei dla odmiany Magdalena Buczek zamierza nonszalancko zabawić się konwenansami. Jej kolekcja o nazwie „To będzie piękny koniec świata” jest zdecydowanym odejściem od przyjętych standardów. Jak mówi sama autorka – przygotowany przez nią pokaz zabierze nas w podróż po cienkiej linii pogranicza światów. Będzie oryginalnie, świeżo i absolutnie nowocześnie. Magda w swojej kolekcji przeciwstawia się ponurym i złowieszczym stereotypom apokalipsy i odziera romantyzm z szablonowych tiuli czy koronek. Cała idea balansuje gdzieś na skraju niedopowiedzenia, tym samym pozostawia przestrzeń na własną refleksję. Ciekawostką dla widzów pokazów bez wątpienia będzie nietuzinkowa kolekcja Martyny Specht, która przeniesie w świat fantazji nawet największych modowych ignorantów. Martyna stworzyła kreacje inspirowane wyjątkowymi kształtami trufli i ich detalami. Są to projekty, których opisywanie słowami mija się z celem – trzeba je po prostu zobaczyć.

Pora na pokaz wieczoru

Modowych uniesień, podczas pokazu wieczoru, dostarczać nam będzie również Marta Kuszyńska. Projektantka tworząca eklektyczne kolekcje z etnicznymi elementami. W duchu wolności, świadomości, miłości do siebie i świata. Kolekcja zaprezentowana podczas Manufaktura Fashion Week, będzie przekrojową prezentacją obecnych fascynacji projektantki. Jak zwykle etniczne elementy będą się przeplatać z romantyczną naturą Marty. Co więcej, kolekcji będzie towarzyszyć ręcznie robiona przez projektantkę biżuteria z kamieni i minerałów. To nowa pasja Marty, w którą wkłada, jak i w swoje projekty, całe serce. Marta przygotowała dla widzów wydarzenia również prezentację filmu pod tytułem „Shamanic”. Jest to zapis uwieczniający proces twórczy towarzyszący projektantce, który finalnie doprowadził do stworzenia jej najnowszej kolekcji. Oprócz tego, podczas panelu, Marta opowie o tym, jak samoświadomość staje się kluczem do pięknego i pełnego życia, od garderoby rozpoczynając, na ukochaniu siebie kończąc.

Pokazy w męskim wydaniu

Podczas tegorocznego wydarzenia nie zabraknie również kolekcji niebanalnych artystów. Damian Kurgan przedstawi pokaz, który przeniesie nas w czasy popularyzacji grunge’u w latach 80-tych oraz fascynacji garażowymi zespołami muzycznymi tego gatunku. Nurt ten skupiał się na buncie i chęci przeciwstawienia się pozornej doskonałości. W kolekcji Damiana wszelakie ozdoby, naszywki, farbowanie, distressing oraz dodatki zostały wykonane własnoręcznie w tym naszyjniki z resztek materiału. W buntowniczym duchu zmian i łamania utartych schematów staje również kolekcja „formally free”, autorstwa Daniela Kurgana. Daniel poprzez abstrakcyjne konstrukcje oraz przerobione standardowe biurowe stroje, wypowiada bunt wobec panującego dresscodu i tworzy nowe standardy w formalnym ubiorze, dając wolność ubioru tym którzy jej nie posiadają. Poczynając od pierwszej sylwetki do ostatniej możemy zaobserwować przemianę stroju od sylwetek zawierających denim do twill- owych, pokazuje to drogę w coraz to bardziej formalny ubiór w który zmierzają ubrania. Kolekcja jest impulsem dla wszystkich którzy chcą zmienić swoją drogę kariery i czują się tylko „Formalnie Wolni”.
Z kolei Tomasz Płuska połączy twórcze odzyskiwanie materii z „bandyckim” gestem regeneracji i odnowy: ponownych narodzin, kolejnego życia rzeczy. To za sprawą kolekcji „Sustainable concept @bandida_como_yo”. Inspiracją do jej tworzenia są: ziemia, aura, kolory, warstwy i faktury Półwyspu Iberyjskiego: Hiszpania i Portugalia, surowość pejzażu, wielkie wody, migające światło, gorące słońce i słodkość wibrującego wybrzeża.
Podczas tegorocznej edycji święta mody nie zabraknie także pokazów od dobrze wszystkim znanych marek dostępnych w Manufakturze. Wśród nich znajdzie się m.in. Big Star, Change, Lingerie, Deni Cler, Elisabetta Franchi, Giacomo Conti, Guess Jeans, Molton, Pawo, Pinko, Puma, Sizeer, Tous, Twinset czy Van Graaf. Będą to pokazy kolekcji łączonych, a co ciekawe, w tym roku przyjmą dość nieoczekiwaną formę. Modelki i modele staną przed niełatwym wyzwaniem. Prezentacja ubiorów odbędzie się w przestrzeni rotundy galerii handlowej z wykorzystaniem ruchomych schodów.

A wszystko to w nurcie... mody kapsułowej

Myślą przewodnią tegorocznego Manufaktura Fashion Week była moda kapsułowa, czyli nurt, który w ostatnich latach zyskał dużą i zasłużoną popularność. Moda, a w zasadzie szafa kapsułowa jest stworzona z minimalistycznych i ponadczasowych ubrań, dzięki którym w szybki sposób jesteśmy w stanie stworzyć fenomenalną, odporną na skutki przemijających trendów, stylizację. Jej idea to nie tylko wygoda, oszczędność czasu czy uniwersalność. Jest to przede wszystkim bardziej świadome i przemyślane podejście do zakupów. Dzięki modzie kapsułowej możemy ograniczyć nasz udział w tak zwanym fast fashion, a to z kolei pomoże nam odkryć swój prawdziwy styl, do tej pory przyćmiewany przez szybko przemijające trendy. Podczas tegorocznego Manufaktura Fashion Week odbyło się wiele paneli dyskusyjnych, na których został przeanalizowany temat mody kapsułowej, a także pojawiły się porady, jak w kilku prostych krokach wprowadzić ją w swoje życie. Cennych rozmów było  można wysłuchać z ust uznanych w branży modowej stylistów, a także znanej influencerki Cajmel.


/źródło - /

Poprawiony: środa, 19 października 2022 13:29