Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat...
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 30 stycznia 2023 12:33

Kurze łapki potrafią postarzyć twarz o kilka lat. Jak skutecznie im zapobiegać i się z nimi rozprawić, aby zachować dłużej młody wygląd okolicy oka?

Kurze łapki, to potoczna nazwa drobnych zmarszczek wokół oczu, które prędzej czy później pojawiają się na każdej twarzy. Są to jedne z najczęściej występujących zmarszczek mimicznych, widoczne nawet u młodych osób, zwłaszcza gdy często się uśmiechają. Kurze łapki pojawiają się stosunkowo wcześnie, jako jedne z pierwszych zmarszczek i niestety trudno się przed nimi uchronić. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z nimi radzić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Jak i dlaczego powstają kurze łapki?

Nasze oko okala mięsień okrężny, który kurczy się i rozkurcza nawet 20 tysięcy razy w ciągu doby, podczas każdego mrugnięcia czy zmrużenia powiek. Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia że jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. To właśnie powoduje, że kurze łapki to jedne z pierwszych oznak starzenia się skóry. Pojawiają się nawet u bardzo młodych osób, ale na początku widać je tylko podczas zmrużenia oczu czy uśmiechu. Z czasem stają się głębsze i wyraźniejsze. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, spowodowaną zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny, czyli tzw. włókien podporowych tworzących w tkankach skóry coś w rodzaju stelażu. Dlatego walka z nimi jest trudna i często okazuje się nieskuteczna. Zwłaszcza, gdy zostaje podjęta zbyt późno... Słowo „profilaktyka” stanowi tu klucz do sukcesu i warto je zapamiętać, zwłaszcza w kontekście dbania o zdrowie i oczywiście urodę.

Dobre nawyki kluczem do zachowania młodej skóry wokół oczu

Starzenie skóry jest procesem naturalnym, dotykającym niestety każdego, bez wyjątku. Dlaczego zatem niektóre 30-latki mają gładkie i promienne cery, a inne wręcz odwrotnie? Ponieważ na tempo tych procesów wpływ ma wiele czynników wewnętrznych (np. geny) i zewnętrznych, na które delikatna skóra wokół oczu reaguje bardzo szybko. Wśród szkodliwych i znacznie przyspieszających powstawanie kurzych łapek czynników wymienić należy promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, zbyt małą ilość snu, źle zbilansowaną dietę czy sporą dawkę stresu. Taki „niehigieniczny” tryb życia powoduje namnażanie się wolnych rodników w organizmie, które w dużej ilości są szkodliwe dla naszego zdrowia i wyglądu, co bardzo szybko odpłaca się zdecydowanie szybszym starzeniem skóry. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia pielęgnacja. Dobrze nawilżona i odżywiona cera, dłużej zachowuje młody wygląd.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?

Śmiech to zdrowie, zatem mimo iż może on powodować uwydatnienie kurzych łapek, nie namawiamy do zachowania powagi! Wręcz przeciwnie, wyśmiejmy zmarszczki! Stosując domowe lub profesjonalne zabiegi możemy przeciwdziałać pojawianiu się widocznych oznak starzenia skóry. Do dyspozycji mamy masaże, zimne okłady czy gotowe maski, których zadaniem jest pobudzanie mikrokrążenia i dbanie o wypoczęty wygląd skóry. Szybkie i trwałe efekty wygładzenia zmarszczek osiągniemy również dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Jednak bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze jest dostarczanie skórze kolagenu, którego deficyt pojawiający się z wiekiem, wpływa na starzenie skóry i powstawanie widocznych zmarszczek.

Kolagen – białko młodości

Kolagen to białko budulcowe, które stanowiąc aż 30% wszystkich białek w ludzkim ciele, znajduje się we wszystkich jego tkankach i komórkach. Również w skórze, w której jego włókna pełnią funkcję podporową. Produkcja kolagenu zaczyna spadać już w okolicach 25-30 roku życia, by w okresie okołomenopauzalnym niemal ustać. Skóra, w której brakuje kolagenu, traci swoje prawidłowe napięcie, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. Dlatego tak ważne jest dostarczanie go skórze. Najlepiej w jego podstawowej, bezpiecznej i bardzo aktywnej formie tropokolagenu.

Forma kolagenu ma znaczenie

Tropokolagen jako naturalna cząsteczka, występująca w ludzkim organizmie, natychmiast wnika w biorusztowanie i rozpoczyna proces jego odbudowy. Uruchomione zostają wszystkie naturalne, a spowolnione z wiekiem procesy naprawcze zachodzące w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona swoją sprężystość i właściwy poziom nawilżenia. Tropokolagen działa łagodnie i długofalowo. W związku z tym, że naturalnie znajduje się on w skórze jest on bezpieczny i nie powoduje podrażnień i alergii.

Lepiej wcześniej niż później? Lepiej późno niż wcale!

Kolagen w formie tropokolagenu polecany jest zarówno bardzo młodym osobom, dla których istotna jest profilaktyka, jak i skórze dojrzałej, która wymaga już działań regeneracyjnych i silnej odbudowy włókien kolagenowych. Terapia tropokolagenowa doskonale wspiera także bardziej inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej i może być stosowana równolegle z nimi. Wybierając tropokolagen, warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Liczne badania dowiodły, iż najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy jest tropokolagen pochodzenia wieprzowego. Jego budowa jest niemal identyczna jak tropokolagenu ludzkiego, dlatego ryzyko wystąpienia jakichkolwiek reakcji alergicznych czy podrażnień jest praktycznie zerowe.
Nie jesteśmy bezbronne wobec kurzych łapek, które spędzają sen z powiek nie jednaj z nas. Czym wcześniej zaczniemy dbać o skórę i docenimy wartość kolagenu, tym później pojawią się na niej zmarszczki. Jeśli natomiast już są, nie musimy się z nimi zaprzyjaźniać. Znacznie korzystniejsza może okazać się dla nas przyjaźń z tropokolagenem.

Więcej o urodzie i zdrowiu na www.znajdzczas.pl

/źródło - /