Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 13 kwietnia 2023 17:44

Moda na donice. Zaaranżuj zieleń w ogrodzie

Mogą być niewielkie albo całkiem sporych rozmiarów, występować pojedynczo lub tworzyć zieloną ścianę. Wykonane z betonu donice ogrodowe to świetny pomysł na ciekawe rozplanowanie zieleni w ogrodzie i wokół domu.

Znajdują one zastosowanie w każdej zielonej przestrzeni, zarówno tej pokaźnych rozmiarów, jak i tej zu-pełnie niewielkiej. Występują w formie gotowych prefabrykatów lub elementów, z których można stwo-rzyć większe założenia czyli donice i rabaty o dużej powierzchni i nieregularnych krawędziach. Rozwiązań jest bardzo dużo, a jedynym ograniczeniem może być tylko nasza pomysłowość. Do zalet tego rodzaju aranżacji należy również dodać fakt ich wykonania z betonu. Gwarantuje to nie tylko ciekawy design, ale również wyjątkową trwałość. Przyjrzyjmy się różnym możliwym rozwiązaniom.

Zieleń w niewielkiej przestrzeni

Dziś posiadanie własnego domu w mieście wiąże się zwykle z bardzo ograniczoną przestrzenią ogrodu. Taka niewielka przestrzeń wymaga odpowiedniego planowania i pomysłowego rozmieszczenia zieleni. Odpowiedzią na to wyzwanie są właśnie betonowe donice. Możemy je zastosować jako elementy wolnostojące lub budować z nich zielone ściany. Tego typu układy najlepiej sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, gdyż nie ograniczają zbytnio strefy wypoczynkowej. Idealne do takich miejsc są niewielkie donice, jak na przykład Tigela o wymiarach 40x40 i wysokości 33 cm. Ma ona prostą, kubistyczną formę i doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. W donicach tych można posadzić ozdobne trawy, zioła, miniaturowe drzewa, a także kwiaty. Możliwości jest naprawdę wiele. Gdy zdecydujemy się na rośliny zimozielone (bluszcz, ostrokrzew), to będą one stanowiły idealny kontrast dla dwóch kolorów, w których występuje Tigela, czyli stalowego i grafitowego.
Jeśli zależy nam na większej liczbie roślin w naszym mini ogrodzie, interesującym pomysłem jest budowa „zielonej ściany”. Można ją wykonać w bardzo prosty sposób. Z betonowych elementów budujemy mur, wysuwając przy tym niektóre elementy poza jego lico. To właśnie w nich sadzimy rośliny. Doskonale nada-ją się do tego gotowe gazony, jak na przykład Abax. Pasuje on w szczególności do nowoczesnych kompozy-cji, gdyż posiada prostokątny kształt, drobnoutwardzaną fakturę oraz krawędź z wysuniętymi co drugi element pionowymi pasami. Abax jest dostępny w klasycznych kolorach: szarym, grafitowym i brązowym. Co ciekawe, z powodzeniem wykorzystamy go również jako wolnostojącą donicę.
Wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem aranżacyjnym jest też stworzenie zielonej ściany z ... ogrodzenia. Doskonale nadają się do tego pustaki betonowe Neo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z roślinnością i wznieść z nich „zielony mur”. Podobnie jak Abax, doskonale pasują one do minimali-stycznych, nowoczesnych aranżacji, gdyż występują w dwóch odcieniach szarości: grafitowym i stalowym.

Duże, małe i w meblu

Rozwiązania do mikroprzestrzeni są bardzo pomysłowe. O wiele więcej ciekawych możliwości dają jednak ogrody o dużej powierzchni, jakie można spotkać przy domach wolnostojących poza miastem. Oczywiście z powodzeniem wykorzystamy w nich również dobrze znane z niewielkich ogrodów donice wolnostojące Tigela i Abax oraz wertykalne zielone ściany, ale rozplanujemy je na znacznie więcej sposobów. Rozwiązań jest tutaj sporo. Zieleń możemy umieścić na przykład w specjalnie wybudowanych donicach o różnej wiel-kości i kształcie. Zbudujemy je z takich betonowych elementów, jak L-ka Tigela, Albero, Neo czy palisada Hestra. Wszystkie z nich idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji, ale sprawdzą się również w wielu innych.
L-ka Tigela to uniwersalny moduł, który jak sama nazwa wskazuje, posiada kształt litery „L”. Dlaczego to takie ważne? Taki kształt stwarza olbrzymie pole do popisu i pobudza kreatywność! W zależności od uło-żenia elementu, na krótszym lub dłuższym boku czy na jego krawędzi, możemy wybudować donice o róż-nej wysokości. W ten sposób zaakcentujemy wagę poszczególnych elementów zielonych w przestrzeni ogrodu.
Ciekawą donicę zbudujemy również z murka Albero, który łączy w sobie tradycyjny wygląd i nowoczesne spojrzenie na design. To współczesna wersja dawnych murków granicznych, bardzo często spotykanych na terenie państw basenu Morza Śródziemnego. Donica wzniesiona z Albero z pewnością będzie unikatowa, gdyż możemy zbudować ją z siedmiu betonowych modułów o różnym wyglądzie. Gdy dodamy do tego jeszcze dwa modne kolory, w których występuje, czyli brenta i alpen, to okaże się, że stanowi on dobry wybór nie tylko do klasycznych aranżacji, ale również ogrodów w stylu nowczesnym, skandynawskim czy japońskim. „Kamienny” charakter Albero świetnie sprawdza się jednak przede wszystkim w projektach w stylach rustykalnym czy śródziemnomorskim.
Nieco inne możliwości przy budowie inspirujących donic stwarza palisada Hestra. Wszystko to za sprawą elementów o różnej wysokości – 40, 60, 80 i 100 cm oraz zróżnicowanej kolorystyki – brązowej, grafitowej i stalowej. Dzięki temu można stworzyć całe zespoły donic o różnej wysokości. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby zbudować hipnotyzującą kompozycję złożoną z kilku kolorowych donic o nieregularnej krawędzi! To jednak nie wszystko. Betonowe donice z powodzeniem wkomponujemy również w meble ogrodowe wykonane z wcześniej wspomnianych pustaków Neo. To modna i trwała alternatywa do sof, krzeseł czy stołów z drewna lub innych materiałów. Gdzie najlepiej zarezerwować miejsce na zieleń w tego typu konstrukcjach? Możemy je wygospodarować na przykład na szczycie oparcia betonowego mebla, jeśli pustaka nie zakryjemy daszkiem, lecz wypełnimy ziemią. Innym pomysłem jest wbudowanie donicy jako części betonowego kompletu. W takiej aranżacji zieleń jest bardzo pożądanym elementem, i to nie tylko w zaciszu przydomowego ogrodu, ale również w przestrzeniach publicznych.

Jak łatwo zauważyć, z pomocą elementów betonowych bez trudu możemy atrakcyjnie rozplanować zieleń, wykorzystując do tego zarówno produkty stworzone specjalnie w tym celu, jak i betonowe elementy, które stwarzają możliwość realizacji unikatowych donic. To, które z tych rozwiązań zastosujemy w naszym przydomowym ogrodzie, zależy nie tylko od jego wielkości, ale przede wszystkim od naszej pomysłowości.


***** *** ***** *** ***** *** ***** *** *****
Polbruk S.A. – to największy producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Pol-sce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materia-łów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Archi-tektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 13 kwietnia 2023 18:04