Ile masz problemów z praniem? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
niedziela, 18 maja 2014 17:33

Ile masz problemów z praniem?


Każdy z nas ma w szafie kilka ulubionych ubrań, o które szczególnie dba, nie chcąc aby się zniszczyły, wypłowiały lub zafarbowały. Nierzadko jednak nasza pralka płata nam figle i rzeczy, które właśnie wypraliśmy, musimy wyrzucić do kosza – kurczą się, rozciągają albo tracą kolory. Jak zaradzić pięciu najczęstszym problemom z praniem? Odpowiedzi udzieli marka Dylon, producent innowacyjnych produktów ułatwiających proces prania.

Pralka, która brudzi ubrania
Zdarza się, że po wyciągnięciu ubrań z pralki zauważamy, że są one zanieczyszczone. Kamień, który osadza się w pralce, a także inne zabrudzenia wpływają niekorzystnie na nasze pranie. Wtedy nie tylko niszczymy swoje ubrania, ale również marnujemy czas, wodę i pieniądze, bo całą czynność prania będziemy musieli powtarzać. Zanim to jednak zrobimy, koniecznie wyczyśćmy bęben pralki. Należy użyć specjalnego proszku do czyszczenia pralek i uruchomić jedno „puste" pranie. Środek nie tylko usunie osady z detergentów oraz kamień, ale także odświeży pralkę nadając jej miły zapach.

Oznaczenia na metkach
To sprawa, która wydaje się oczywista, ale nie każdy pamięta o tym, jak ważne są informacje podane na metkach ubrań. Warto zwracać na nie uwagę i dokładnie przestrzegać – niektóre materiały bywają szczególnie delikatne, dlatego oznaczenia na metkach pomogą nam w wyborze odpowiedniej temperatury i programu prania, a także sposobu prasowania i suszenia. Co jeśli na metce nie ma żadnych oznaczeń? Wtedy lepiej potraktujmy nasze ubranie łagodnie – tak, aby nie zaskoczył nas przykry efekt prania.

Zafarbowane ubrania
Problem z zafarbowanymi ubraniami wynika najczęściej z nieodpowiedniej segregacji. Kiedy planujemy pranie, powinniśmy oddzielać od siebie bieliznę i inne delikatne materiały od np. bawełny czy dżinsu, a także kolory od białego. Problem tkwi jednak gdzie indziej – im częściej pierzemy, wkładając do pralki niewielką ilość posortowanych ubrań, tym więcej stracimy czasu i pieniędzy.
Każdorazowe pranie to dla nas dodatkowy wydatek – zużywamy więcej wody i detergentów. Jeśli nie chcemy, aby nasze białe bluzki zafarbowały od kolorowych ubrań, włóżmy do bębna pralki ściereczkę Colour Catcher – to produkt, który przyciąga do siebie uwalniające się podczas prania barwniki, dzięki czemu zapobiega farbowaniu – podpowiada Bartłomiej Szakiewicz, ekspert marki Dylon.

Odplamianie
Rad na odplamianie istnieje naprawdę dużo. Istnieją różne sposoby, a także specjalne środki chemiczne, które poradzą sobie z zabrudzeniami z wina, jedzenia, czy tłuszczu, a nawet rdzy czy krwi. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o jak najszybszym usunięciu plam. Jeśli użyliśmy odpowiedniego odplamiacza, a plama nadal nie zeszła, prawdopodobnie oznacza to, że zbyt późno zabraliśmy się za odplamianie.

Pranie ręczne
Bielizna, koronki, satyna i len – to delikatne materiały, które koniecznie musimy prać ręcznie, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy wyprane ręcznie ubrania będą tak czyste i świeże jak te po praniu mechanicznym. Warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które pomogą w efektywnym praniu. Przede wszystkim używajmy ciepłej (nigdy gorącej ani zimnej) wody i płynu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Musimy namoczyć ubranie, a następnie delikatnie wygniatać je w misce i kilkakrotnie przepłukać – do momentu, aż zobaczymy czystą wodę.

 

/źródło - /


 

Poprawiony: czwartek, 15 maja 2014 12:24