Pokój nastolatka - wyzwanie dla rodziców Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 10 czerwca 2014 14:08

Pokój nastolatka – wyzwanie dla rodziców

Każdy rodzic doskonale wie, że dzieci rosną bardzo szybko. Biegający beztrosko po domu brzdąc zaczyna dorastać i stawać się coraz bardziej samodzielnym. W ostatnim czasie proces ten uległ jeszcze większemu przyspieszeniu. Wraz z wiekiem zmieniają się zainteresowania oraz formy aktywności dziecka. Idzie za tym oczywiście konieczność dostosowania jego przestrzeni życiowej do nowych wyzwań.

Młodość to czas, kiedy jest się bardzo aktywnym. Z jednej strony szkoła i zdobywanie wiedzy i umiejętności, które zajmują większość każdego dnia, z drugiej zaś bogate życie towarzyskie oraz pojawiające się pasje i zainteresowania. Wszystko to sprawia, że dawny pokój dziecięcy zaczyna być niewystarczającym dla młodego człowieka i trzeba pomyśleć o jego ponownym zaaranżowaniu.

Przed wyzwaniem tym staje wielu rodziców. Trzeba bowiem pogodzić w pomieszczeniu wyobrażenia i marzenia dziecka z funkcjonalnością i praktycznością, które przede wszystkim powinny przyświecać dorosłym. Konieczne jest znalezienie kompromisowych rozwiązań, które pozwolą na stworzenie przyjaznego i odpowiedniego do pracy miejsca naznaczonego jednocześnie indywidualizmem młodego człowieka.

Podstawową prawdą jest fakt, że każda dorastająca osoba powinna mieć swój własny kąt w domu. Nawet jeżeli mieszkanie jest małe to konieczne jest jego wydzielenie na przykład za pomocą regałów czy lekkich ścianek zrobionych z parawanów. Pozwoli to dziecku poczuć się bardziej samodzielnym. Podobnie należy postąpić w przypadku pokoi dzielonych przez rodzeństwo. Często miewa ono zupełnie różne zainteresowania i trzeba dbać, by wszyscy mieszkańcy pokoju mieli możliwość ich ekspresji. Dla młodzieży jest to jeden z ważniejszych aspektów życia.

Nową aranżację pokoju musi poprzedzić rozmowa z dzieckiem. Rodzice powinni być nieugięci w kilku zasadniczych kwestiach. Pierwszą z nich jest właściwe oświetlenie pomieszczenia. To konieczność ze względu na czas, jaki młodzież spędza nad książkami i przy komputerze. Należy dobrać zarówno górne światło jak i lampkę na biurko oraz o ile to konieczne oświetlenie boczne. Druga nie mniej ważna sprawa to miejsce do pracy. Składać się ono powinno z dobranego pod względem wysokości biurka oraz wygodnego krzesła. Szczególnie w to drugie warto zainwestować większą uwagę oraz pieniądze. Krzesło do pracy powinno mieć ergonomiczny kształt oraz odpowiednie atesty, które wskazują na brak złego wpływu na kręgosłup. Nieodpowiednio dobrane siedzisko może być przyczyną z jednej strony skrzywienia kręgosłupa, z drugiej zaś bólów pleców, karku, a także innych problemów ze zdrowiem. Dobierając biurko, warto także zdać sobie sprawę, że będzie ono podstawką dla komputera, który jest jednym z podstawowych urządzeń używanych przez młodzież. Ostatnią kwestią, na którą musi zwrócić uwagę rodzic jest przechowywanie rzeczy w pokoju nastolatka. Przydatne będą tu szafy, szuflady, półki, a także bardzo lubiane przez młodych pudła, kosze i pojemniki. Pozwolą one na utrzymanie porządku, o co zazwyczaj w pokoju młodego człowieka nie jest łatwo.

Choć w sprawach funkcjonalnych rodzice powinni kierować się przede wszystkim praktycznością to już przy doborze kolorystyki, dodatków czy tworzeniu atmosfery pomieszczenia większą swobodą warto pozostawić nastolatkowi. Niech pokój będzie miejscem, do którego będzie chętnie wracał, gdzie znajdzie przedmioty związane ze swoimi zainteresowaniami. Nie należy bać się wieszanych na ścianach plakatów. W niektórych przypadkach warto zastanowić się, czy nie pozostawić jednej ściany pokoju na własną ekspresję dziecka typu graffiti lub wykonywane odręcznie notatki i rysunki. Ważne żeby młody człowiek czuł się dobrze w swoim królestwie, a rodzice zadbali, by było ono dla niego bezpieczne i funkcjonalne.

Źródło
Blog domzone.pl poświęcony jest urządzaniu wnętrz i technologiom budowlanym.

 

Poprawiony: wtorek, 10 czerwca 2014 14:19