Wyświetl # 
 
Tytuł artykułu Utworzony Autor
⅕ więcej diagnoz kleszczowego zapalenia mózgu...

⅕ więcej diagnoz kleszczowego zapalenia mózgu, mimo że w sezonie wiosenno-letnim liczba szczepień na KZM wzrasta dwukrotnie. Kleszcze stają się już zagrożeniem całorocznym

W Polsce rośnie liczba przypadków chorób odkleszczowych – w 2024 roku odnotowano 29,3 tys. przypadków boreliozy, co stanowi wzrost o prawie 4 tys. w porównaniu do roku poprzedniego. Liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu także wykazuje tendencję wzrostową – w zeszłym roku odnotowano około 20 proc. więcej przypadków w porównaniu do roku 2023. Według danych Jutro Medical liczba osób szczepiących się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w sezonie wiosenno-letnim była o 87 proc. wyższa niż w sezonie zimowym. Co ciekawe, aż 90 proc. osób zakażonych kleszczami zetknęło się z nimi w okolicach swojego miejsca zamieszkania, podczas spacerów lub pracy w ogrodzie.

25 Kwi 2025 S.Z.
Zęby też się starzeją. Jak poprawić ich wygląd i zdrowie?

Zęby też się starzeją. Jak poprawić ich wygląd i zdrowie?

Z wiekiem zmienia się nie tylko wygląd naszej skóry czy kondycja organizmu – również zęby podlegają procesom starzenia. Ścieranie szkliwa, przebarwienia, choroby przyzębia czy braki w uzębieniu to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzą się osoby starsze. Jak skutecznie dbać o zdrowie jamy ustnej w dojrzałym wieku? Na co zwrócić uwagę przy odbudowie zębów? I jak utrzymać efekt leczenia na lata? Odpowiada lek. Karolina Cepińska, stomatolog z warszawskiej kliniki L’experta.

20 Kwi 2025 S.Z.
Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują wzrost liczby pacjentów z dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Nasilone duszności, podwyższone ciśnienie tętnicze czy nawet incydenty wieńcowe często wynikają z przejadania się, stresu i ograniczenia aktywności fizycznej. Tymczasem jednym ze skuteczniejszych sposobów, by zadbać o serce, jest właśnie aktywność fizyczna. - Krótkie przechadzki nie tylko wspierają pracę układu krążenia, ale i korzystnie wpływają na metabolizm. Warto więc znaleźć chwilę na ruch w święta – mówi dr n. med. Maciej Pruski jr., kardiolog American Heart of Poland.

18 Kwi 2025 S.Z.
Zaburzenia rytmu serca – to warto wiedzieć o diagnostyce i terapii

Zaburzenia rytmu serca – to warto wiedzieć o diagnostyce i terapii

Czy każda arytmia wymaga leczenia? Jeśli terapia jest konieczna, co przesądza o wyborze konkretnej metody? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

16 Kwi 2025 Marta Sułkowska
Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych...

Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby. Dzisiejszy system jest niejasny, pacjenci gubią się w nim, a często wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego NFZ w obszarze programów lekowych, tak aby zapewnić wszystkim pacjentom, spełniającym kryteria kwalifikacji do programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu choroby Parkinsona, gwarantowany im prawnie dostęp do tej terapii.

15 Kwi 2025 S.Z.
Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami

Kontrola kart uodpornienia, czyli kontrola szczepień przeciw 13 chorobom zakaźnym, rozpoczęła się 1 kwietnia. Główny Inspektor Sanitarny chce poznać szczegółowe statystyki szczepień dzieci w Polsce, od urodzenia do 19. roku życia. Rodzice, którzy uchylają się od tego obowiązku, muszą się liczyć z postępowaniami i karami.

14 Kwi 2025 S.Z.
Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na zdolność serca do dostarczania krwi do wszystkich organów i tkanek w organizmie. Kiedy serce bije zbyt szybko, może to prowadzić do nieprawidłowego krążenia, a tym samym do niedotlenienia i innych problemów zdrowotnych. Jednym z poważniejszych zaburzeń rytmu serca jest tachykardia, czyli stan, w którym tętno przekracza normalny poziom.

11 Kwi 2025 S.Z.
Czy złamany kręgosłup to zawsze wyrok?

Czy złamany kręgosłup to zawsze wyrok?

W świadomości społecznej przez lata utarło się przekonanie, że urazy kręgosłupa będące konsekwencją skoków na główkę do zbiorników wodnych o niezbadanym dnie, kończą się złamaniem kręgosłupa, a w następstwie paraliżem. Bardzo często nierozsądne zachowania znajdują właśnie taki finał. Okazuje się jednak, że nawet jeśli w konsekwencji nieodpowiedzialnego postępowania dojdzie do złamania kręgosłupa, nie zawsze musi to oznaczać paraliż.

10 Kwi 2025 S.Z.
U kobiet aż ośmiokrotnie częściej niż u mężczyzn diagnozuje się stany migrenowe.

U kobiet aż ośmiokrotnie częściej niż u mężczyzn diagnozuje się stany migrenowe.

Komentarz o równości w gabinetach lekarskich

08 Kwi 2025 S.Z.
Jak Polacy dbają o zdrowie. Wyniki badania

Jak Polacy dbają o zdrowie. Wyniki badania

Aktywność coraz częściej postrzegana jest jako czynnik poprawiający nastrój i samopoczucie. Ćwiczenia stają się narzędziem relaksującym w czasach rosnącego stresu w społeczeństwie. Co trzeci Polak postrzega jakość swojego snu jako przeciętną ze względu na używanie przed snem urządzeń elektronicznych. Nikt nie wskazał, że nie spożywa warzyw i owoców w swojej diecie.

07 Kwi 2025 S.Z.
„Złoty standard” korekcji wad wzroku dostępny dla pacjentów w Warszawie

„Złoty standard” korekcji wad wzroku dostępny dla pacjentów w Warszawie

W stolicy właśnie została otwarta już dwunasta w Polsce placówka Optegra – sieci klinik okulistycznych z 25-letnim doświadczeniem. Lider chirurgii korekcji wad wzroku w kraju udostępnił swoim pacjentom najnowocześniejszy sprzęt do korekcji laserowej niemieckiego producenta Zeiss. Przy jego użyciu wykonano do tej poryb 10 mln zabiegów na świecie, a zadowolenie z wykonanego zabiegu deklaruje 95 proc. pacjentów.

03 Kwi 2025 S.Z.
Ceny u stomatologów zmierzają do dwucyfrowego wzrostu rdr.

Niepokojące dane z GUS-u. Ceny u stomatologów zmierzają do dwucyfrowego wzrostu rdr.

W lutym br. ceny usług stomatologicznych wzrosły w ujęciu rocznym o 9%. Dla porównania, w analogicznym okresie 2024 r. skok wyniósł 10,4% rdr. Tak wynika z danych GUS. Pod uwagę wzięto najpopularniejsze usługi, m.in. usunięcie zęba ze znieczuleniem, założenie korony z porcelany, usuwanie kamienia nazębnego czy też zaplombowanie zęba bez leczenia kanałowego. GUS uwzględnia przy tym zmiany cen w przychodniach prywatnych i publicznych. Do tego z ww. danych wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczyło w 2025 roku na usługi stomatologiczne 0,85% swojego budżetu. Udział wydatków ogólnie na zdrowie to 5,82%.

02 Kwi 2025 S.Z.
Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej choroby rośnie, a wraz z nią możliwości leczenia. 30 marca przypada Światowy Dzień Endometriozy, która dotyczy nawet co dziesiątej Polki. O specyfice choroby, właściwej diagnozie i dostępnym leczeniu rozmawiamy z lek. med. Piotrem Stecem, specjalistą ginekologii i położnictwa z LUX MED Szpital św. Elżbiety.

01 Kwi 2025 S.Z.
Dane ZUS. Polacy coraz częściej sięgają po zaświadczenia z powodu zaburzeń psychicznych

Dane ZUS. Polacy coraz częściej sięgają po zaświadczenia z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku liczba dni absencji chorobowej z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 16,2% w porównaniu z 2023 rokiem. I wyniosła 30,3 mln, z czego 5,9 mln przypadło na epizod depresyjny, a 2,7 mln – na zaburzenie depresyjne nawracające. W związku z tymi problemami zdrowotnymi wystawiono 1,6 mln zaświadczeń lekarskich, czyli o 14,1% więcej niż rok wcześniej. Eksperci oceniają wpływ tego zjawiska na sytuację na rynku pracy. I zwracają uwagę na wyzwania stojące przed pracodawcami.

31 Mar 2025 S.Z.
Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal panuje przekonanie, że ADHD to wyłącznie problem dzieci i nastolatków, z którego się wyrasta. Tymczasem u około 60% osób objawy utrzymują się także w dorosłości i mogą znacząco wpływać na życie zawodowe – tłumaczy psychiatra Konrad Jurczakowski w wideopodcaście „Harmonia – Twoja bezpieczna przystań” Grupy LUX MED. W rozmowie z psycholożką Ewą Niewola lekarz wyjaśnia: Jak wygląda proces diagnozy ADHD? Jak pacjenci reagują na rozpoznanie? Czy osoby z tym zaburzeniem mogą być dobrymi pracownikami?

29 Mar 2025 S.Z.
Wiosna to dobry moment, by zadbać o odporność dziecka. Ekspertka wyjaśnia, jak to zrobić

Wiosna to dobry moment, by zadbać o odporność dziecka. Ekspertka wyjaśnia, jak to zrobić

Po okresie jesienno-zimowym z radością spoglądamy na bezchmurne niebo i rosnącą temperaturę. Pierwsze słoneczne dni sprawiają, że spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, zapominając o czających się infekcjach. Tymczasem wiosna to idealny moment na budowanie odporności, zwłaszcza u dzieci. O sposobach na zdrową wiosnę i skuteczne zabezpieczenie się przed infekcjami opowiada dr n. med. Izabela Jastrzębska, pediatra.

24 Mar 2025 S.Z.
Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie sercowo-naczyniowym. Choć większość osób zna pojęcie „złego” cholesterolu LDL, niewielu zdaje sobie sprawę, że równie groźnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia jest właśnie lipoproteina (a), oznaczana jako Lp(a). - Jej stężenie jest uwarunkowane genetycznie, a podwyższone stężenie może prowadzić do miażdżycy tętnic, a w konsekwencji do zawału serca czy udaru mózgu, nawet u osób, które nie mają klasycznych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, otyłość czy wysoki poziom cholesterolu – przestrzega Artur Gabrysiak, specjalista medycyny laboratoryjnej, Grupa American Heart of Poland, certyfikowany lipidolog PTL.

24 Mar 2025 S.Z.
Pomagamy jak umiemy – pierwszy etap remontu w ICZMP za nami!

Pomagamy jak umiemy – pierwszy etap remontu w ICZMP za nami!

Dzięki wsparciu naszych klientów i pracowników zakończyliśmy pierwszy etap remontu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Do całkowicie odmienionej przestrzeni, w której docelowo będzie Klinika Neurologii, wprowadziła się ... Klinika Neurochirurgii.

18 Mar 2025 S.Z.
Dlaczego to tak boli?!

Dlaczego to tak boli?!

Dokucza ci ból głowy? Pleców? A może szyi czy stawów? Coraz częściej bolesne dolegliwości towarzyszą nam na co dzień. Nie wiemy, co z nimi zrobić i najczęściej albo sięgamy po tabletki, albo zaciskamy zęby i czekamy aż „samo przejdzie”. A jeśli nie przechodzi?

16 Mar 2025 S.Z.
Poprawmy sytuację chorych na nerki w Polsce

Poprawmy sytuację chorych na nerki w Polsce

W Światowym Dniu Nerek (13 marca) DaVita Polska, organizacja zajmująca się dializoterapią pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN), apeluje o zmiany w tej dziedzinie opieki zdrowotnej w Polsce. Celem jest poprawa jakości i skuteczności opieki nad osobami z PChN oraz lepsze zarządzanie środkami publicznymi przeznaczonymi na ich leczenie.

12 Mar 2025 S.Z.